Ülke genelinde uygulanacak olan tam kapanmadan muaf tutulacak çiftçilere uyarı geldi. Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini amacı dışında kullanan kişilere yasal işlem yapılacağını açıkladı.
29 Nisan- 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan tam kapanmadan çiftçiler muaf olacak. Tam kapanmanın uygulanacağı süre içerisinde Ziraat Odası İl Başkanlığı çiftçilere hizmete devam edecek.Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma yasağı karanını duyurmasının ardından İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘Tam kapanma Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığımızın ilgili genelgesinde kısıtlamalardan muaf tutulacak kişi ve iş yerleri bölümünün 7, 8 ve 9’uncu maddeleri uyarınca çiftçilerimiz ve çiftçilerimize zirai ilaç, gübre, tohum ve fide satışı yapan işyerleri kısıtlamalardan muaf tutuldu. Odamız da tedbirler kapsamında değerli üyelerimize hizmet vermeye devam edecek. Aynı genelgenin denetim faaliyetleri bölümünde dikkat çekildiği üzere çiftçilik faaliyetlerimiz için yanımızda mutlaka çiftçi belgemizi ve ÇKS belgemizi bulundurmalıyız. Çiftçi belgesi bizlere sadece, evimiz ile arazimiz arasında ve ihtiyaç halinde şehir merkezinden zirai ilaç, tohum, gübre ve diğer tarımsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için dolaşım izni sağlayacaktır. Belgeleri amacı dışında kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.”
TEDBİRE UYGUN ÜRETİM...Koronavirüs salgını sürecinde tarımın öneminin daha fazla anlaşıldığına vurgu yapan Çetindağ, çiftçilerin tedbirlere dikkat ederek üretime devam edeceğini belirtti.Tam kapanma döneminin sona ermesiyle birlikte Türkiye’de Koronavirüs salgınının önemli ölçüde azalacağına inandığını vurgulayan Çetindağ, maske, mesafe, hijyen uyarısında da bulunmayı ihmal etmedi. (Bizim Sivas)