“AXA Sigorta Kupa Voley” Erkekler Finalleri 29-31 Mart tarihlerinde 4 Eylül Spor Parkındaki Sivas Taha Akgül Spor Salonu’nda oynanacak. Erkeklerde çeyrek final eşleşmeleri, Galatasaray HDI Sigorta-Halkbank, Ziraat Bankası-Spor Toto, Fenerbahçe HDI Sigorta-Bursa Büyükşehir Belediyespor ve Arkas Spor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor şeklinde müsabakalar gerçekleşecek.

Önümüzdeki ay sonunda yapılacak olan voleybol müsabakasını Sivas’ta yapma kararı alan Türkiye Voleybol Federasyonu, böylelikle voleybol milli maçının ardından Sivas’ta ilk kez bir final maçının da gerçekleşmesini sağlayacak.

İlk olarak 1988-1989 sezonunda düzenlenen AXA Sigorta Kupa Voley Erkekler Şampiyonası Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından Efeler Ligi’nde bulunan 12 takımla oynanıyor. 1. Devre sonu puan durumunda ilk 4 takım, Federasyonca seri başı olarak yerleştiriliyor. Bu 4 takım finalden başlıyor. 2018-2019 sezonunda Malatya’da AXA Sigorta sponsorluğunda oynanan Kupa Voley final maçında Galatasaray'ı 3-2 yenen Fenerbahçe 4. kez kupanın sahibi olmuştu. Kupayı 7 kez kaldıran Halkbank ise en fazla şampiyonluk kazanan takım unvanını kazandı.

Düzenlenecek olan müsabakalar hakkında açıklamalarda bulunan Sivas Valisi Salih Ayhan, ilimizin spor alt yapısı anlamında önemli bir noktaya geldiğini hatırlatarak, “Sivas Kongresi’nin 100. yılında futboldan voleybola, kayaktan oryantiringe, curlingden eskrime, endurodan taekwondoya, halterden bilardoya, dağcılıktan atlı spora ve atletizme kadar çok sayıda müsabakaya ev sahipliği yaptık. Tüm bu şampiyonaların hayata geçirilmesinde ve kusursuz düzenlenmesinde Sivas olarak iyi bir iş çıkarttık. Türkiye A Milli Erkek Voleybol Takımımız, Sivas'ta Letonya ile karşılaşmış, Ay-yıldızlı ekibimiz üç seti de alarak rakibini mağlup etmişti. İlimizde yaşanan spordaki bu gelişmeler birçok spor federasyonunun da dikkatini çekti. Her geçen gün gelişen ve değişen spor altyapımız ile daha nice müsabakalara ev sahipliği yapacağımızı ümit ediyor, “AXA Sigorta Kupa Voley” Erkekler Finallerine halkımızı davet ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: http://sivas.gov.tr