Sivas  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kapalı olan işyerlerine Belediye tarafından bin TL maddi destek verilmesinin çok anlamlı olduğunu ifade etti.
Coronavirüs salgını nedeniyle yayınlanan genelge doğrultusunda çok sayıda esnafın işyerlerini kapattığını , bu nedenle de mağdur olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgin ile yaptığımız görüşmeler neticesinde işyeri kapanan esnaflara  1.000 TL para yardımı yapılacağını söyledi.
Virüsle mücadele için Sivas Belediyesinin tüm imkanlarını seferber ettiğini, kiracısı olan ve işyerleri kapanan esnaflara 3 ay boyunca kira almayacağını, yolcu sayıları düşen halk otobüslerine mazot yardımı yaptığını, su fatura tahsilatı yapmayarak esnafa ve vatandaşlara bu zor süreçte yardımcı olduğunu , ilan ve reklam vergilerini almayacağını belirterek, bunlara ilave olarak işyerleri kapanan esnaflara da bin lira maddi destekte bulunmasının esnafa cansuyu olacağını dile getirdi.
 
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in göreve geldiği günden itibaren esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiğini, kapısının her zaman esnafa açık olduğunu vurgulayan Köksal, “Belediye Başkanımız  her zaman esnafımıza karşı duyarlı olmuştur. Esnafın sorunlarına karşı çok duyarlıdır. Kendisine başvurduğumuz her konuda destek olmaktadır. En büyük desteği ise zor durumda olan esnafımıza bin TL yardım yaparak vermiştir. Coronavirüsü nedeniyle  İşyeri kapalı olduğu için mağdur olan ve zor durumda kalan esnafımıza yapılan bu yardım, onlara cansuyu olacaktır. Esnaf dostu belediye başkanımız sayın Hilmi Bilgine , başkan yardımcılarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah bu zor süreci birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız” dedi.
 
Sesob Başkanı Köksal, Kafeler, Kıraathaneler, çay ocakları, lokantalar , berber ve kuaförler, internet kafeler, pazarlarda sebze ve meyve satışı dışında faaliyetlerine ara veren tuhafiye ve züccaciyeci esnaflar ile servis şoförlerimize Sivas Belediyemiz bin TL maddi destek verecektir.
Yardımdan faydalanmak isteyen esnaflarımız bağlı bulunduğu odasından temin edeceği Sosyal Yardım Talep formunu doldurarak, nüfus cüzdan fotokopisi, e devlet üzerinden alacağı ikametgah ilmühaberi, işyeri açma ruhsat fotokopisi veya vergi levhası fotokopisi, şahsına alacağı iban numarası ile birlikte evrakları mesleki odasına teslim edecekler” dedi(Sesob)