Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, piyasa şartlarının göz önüne alınarak işçi ve işveren üzerindeki sigorta prim yükünün azaltılması gerektiğini söyledi
Esnaf ve sanatkarların zor bir dönemden geçtiğini, yıl sonu yaklaşması nedeniyle kirasını dahi ödemekte zorlandığını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız, brüt asgari ücretin yüzde 34.5 oranındaki sigorta primlerini ödemekte güçlük çekiyor. Vergi, sigorta, dükkan kiraları esnafın maliyetini daha da artırıyor. İstihdam sağlayan birçok esnafımız piyasada yaşanan gelişmeler ve durgunluk deneniyle zorlanmaktadır. Esnafımızın durumu göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesi aşağı çekilmelidir. Primlerin düşürülmesi halinde işsizlik azalacak, kayıtlı istihdam sayısı da artacaktır. Devletimiz prim oranlarını düşürerek esnafımıza yardımcı olmalıdır” dedi. 
Esnaf ve sanatkârların her yıl artan primler karşısında ödemekte zorlandığını dile getiren Köksal, sigorta primlerinin her yıl asgari ücrete göre arttığını, esnafın kendi ve yanında çalıştırdığı elemanının sigortasını ödemekte güçlük geçtiğini belirtti.
-“PRİMLER DÜŞERSE SGK’NIN TAHSİLATI ARTAR”
2019 yılına yaklaştığımız bu günlerde asgari ücretin artacağını, buna bağlı olarak primlerde de artış yaşanacağını kaydeden Köksal, ekonomik olarak sıkıntı yaşadığımız ve en fazla esnafın etkilendiği piyasada sigorta primlerinin aşağı çekilmesi halinde kayıt dışı istihdamın ve işsizliğin önüne bir nebze de olsa geçileceğini dile getirdi.
Köksal, “Esnaf ve sanatkârlarımız kendi imkanlarıyla devlete yük olmadan ayakta kalmakta ve esnaflık hayatını devam ettirmektedir. Kazancı ile ailesinin geçimini sağlarken, vergi ve sigortasını da ödemekte üçlük çekmektedir. Eğer sigorta prim oranları düşürülürse hem işverenin hem de işçinin prim yükü azalır. Daha fazla kişi istihdam edileceği için SGK’nun sigorta primlerinde elde ettiği tahsilatta artar. Daha önemlisi işsizlik üzerindeki maliyetlerde azalır.” diye konuştu.

www.gemerekhaber.com  www.gemerekgundem.com.tr