İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı’nın destekleriyle Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi 5-6 Ekim tarihlerinde Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde yapıldı. Birçok firmanın katıldığı fuarda, Coşkunöz Holding’e bağlı savunma sanayii şirketleri CSH ve UAVERA da milli imkânlarla geliştirdikleri son teknoloji ürünlerini sergiledi.
CSH ve UAVERA standı büyük ilgi gördü..Yaptıkları projeler ve geliştirdikleri ürünlerle ülke savunması ve güvenliğine büyük katkı sağlayan CSH ile UAVERA, stantlarında sergiledikleri yenilikçi ve milli ürünleriyle büyük ilgi gördü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.
Mehmet Cahit GÜRAN ile üst düzey askeri ve sivil yetkililerin de stand ziyaretinde bulunarak bilgİ
aldığı fuarda CSH ve UAVERA’nın son teknoloji ürünleri yoğun ilgi ile karşılandı.CSH, Türk savunma sanayiine yüksek katma değer sunuyor
Güney Kore genel maksat helikopterinin en önemli bölümlerinden birisi olan Orta Gövde (Center Fuselage) montajı imalatı ile bu alanda Türkiye’de gövde montajı gerçekleştirebilen iki firmadan birisi olan CSH, yetkinliğini daha da geliştirmek için çalışıyor. Havacılık ve Uzay alanındaki sabit ve döner kanatlı platformlar için gövde montajı, komponent montajı, hassas parça üretimi, hassas parça montajı faaliyetleri ile kabin içi bitmiş ürün üretimi yapan CSH; Boeing, Airbus, Bombardier, Fokker, KAI gibi pek çok global firmaya yapısal platformlarının imalatında geniş bir ürün gamı ile hizmet veriyor.
Çağatay İHA kendi kulvarında öne çıkıyor..UAVERA Türkiye’de dikey iniş kalkış yapabilen küçük İHA ve hedef İHA pazarında, pazar lideri ve teknoloji geliştiricisi olmak için yola çıktı. Yerli ve milli İHA ve uçuş kontrol sistemleri geliştirmeyi amaçlayan UAVERA’nın Çağatay İnsansız Hava Aracı CGT50, kendi kulvarında belirgin özellikleriyle öne çıkıyor. Piste ihtiyaç duymadan dikey iniş kalkış yapabilen ve yerli yazılım ve kontrolcüler ile donatılmış olan Çağatay İHA, zorlu hava koşullarında ve tam otonom olarak görev yapabiliyor. Bulut altı İHA sınıfında yer alan Çağatay İHA, 6 saate kadar havada kalma ve 150 kilometreye kadar olan iletişim menzili ile sınıfında lider konumda.3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde sergilenen Çağatay İHA, HAVELSAN ve UAVERA ekiplerinin birlikte yürüttükleri bir proje ile HAVELSAN’ın sistemlerine entegre edildi. Böylece Çağatay İHA uçuş anında HARBİYE sisteminin kullanıcıları tarafından sahadaki bir unsur olarak takip, komuta ve kontrol edilebilecek ve saha ekiplerine bulut altı keşif, gözetleme hava desteği sağlanabilecek.Afrika ülkelerinden yoğun talep gören Çağatay İHA Defence Turk’ün edindiği bilgiye göre bir Avrupa ülkesine ihraç edildi. Çağatay İHA’nın kısa süre içerisinde Türki Cumhuriyetlere de ihraç edilmesi hedefleniyor.CSH ve UAVERA, milli imkanlarla geliştirdikleri son teknolojilerle global pazarda da savunma ve havacılık alanında genişleme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.FEDAİ İntihar İHA İle Önleyecek..HAVELSAN tarafından geliştirilen Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi, III. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi esnasında ilk kez tanıtıldı.Geliştirilen Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi; 3 Boyutlu Radar, Guard 21 Elektro-Optik Sistemi, LİDAR, RF Almaç, Akustik Dedektör, RF Karıştırıcı, HPEM İHA Savunma, FEDAİ İntihar İHA ile sistemin kalbi konumundaki Komuta Kontrol Sistemi’nden oluşuyor.HAVELSAN, Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi ile <10 santimetre kanat açıklığına sahip Micro İHA’lardan, 10 metre kanat açıklığına sahip Taktik İHA’lara kadar geniş yelpazedeki insansız sistemleri tespit etmeyi amaçlıyor.
Sistemde bulunan 3 Boyutlu Radar aracılığıyla 6 kilometre menzilden HA tespiti yapabilen HAVELSAN; RF Algılayıcı ile 5 kilometre, RF Algılayıcı ile 5 kilometre, Guard 21 Elektro-Optik Sistemi ile 2-3 kilometre, LİDAR ile 1.5 kilometre ve Akustik Sistem ile ise 200-500 metreden hedef tespiti gerçekleştirebiliyor.Yine şirket; FEDAİ İntihar İHA ile 40 kilometre, RF Jammer ile 2-3 kilometre ve HPEM İHA Savunma Sistemiyle ise 100-300 metreden soft/hard-kill imha görevlerini icra edebiliyor.
Hard-Kill ve Soft-Kill İmha Seçenekleri...Bu kapsamda Transvaro şirketiyle iş birliği yapan HAVELSAN, sistemde bulunan bütün tespit unsurlarını, geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi aracılığıyla bir araya getiriyor. İmha konusunda ise Soft-Kill olarak RF Karıştırıcı kullanan HAVELSAN, Hard-Kill imha unsuru olarak kullandığı FEDAİ İntihar İHA’sı ile muadillerinden ayrılıyor. Sistemin en önemli unsurlarından birisi olan FEDAİ İntihar İHA, hedef İHA ve/veya İHA’ların imhası amacıyla harp başlığı taşıyabildiği gibi ağ atma yeteneğine de sahip.Transvaro şirketi tarafından geliştirilen FEDAİ İntihar İHA Sistemi; 100 kilometre/saat hıza, 500 metre servis irtifasına, 40 kilometre menzile, 1 saat havada kalış süresine, 1.5 kilogram ağırlığındaki bilye parçacıklı harp başlığına, değiştirebilir arayıcı başlıklara ve düşük akustik ize sahip.Modüler bir yapıya sahip Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi, hedeflerin imhası amacıyla elektromanyetik silah ve uzaktan komutalı silah sistemleriyle de donatılabiliyor.Sistemin kalbi niteliğindeki HAVELSAN üretimi Komuta Kontrol Sistemi ise tek/sürü tabanlı İHA, İKA, İSA operasyon desteği özelliğine sahip.