KALEKALIP, tamamen milli imkânlarla tasarlayıp geliştirdiği NATO standartlarındaki 5.56×45 mm KMG556 makineli tüfeğin seri üretimine başladı.
KALEKALIP İş Geliştirme, Programlar ve Stratejik Planlama Müdürü Türker Özcihan, konuya ilişkin olarak açıklamada bulundu.Özcihan, “Tüfeğimiz, Türkiye’nin kalifikasyonunu tamamlamış ilk 5.56 mm NATO mühimmatı kullanan otomatik makineli tüfeği. Tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirildi. KALEKALIP mühendisleri tarafından tasarımı tamamlandı. Üretimindeki tüm kritik parçaları tesislerimizde ve çeşitli alt yüklenicilerimizle yerli olarak imal edilmekte.” ifadelerini kullandı.
“Yurt Dışına Bağımlılığı Sona Erdirmiş Olduk” Dünyada bu tip tüfekler üretebilen
sayılı firma olduğunun altını çizen Özcihan, “Tüfeğimiz uzun piston çarpmalı, sade salınım namlulu. Dakikada 750 – 950 adet arası atım sayısına çıkabilen makineli bir tüfek. Yaklaşık ağırlığı 7.5 kilo civarındadır. Bunun kalifikasyonunu eylül ayı içerisinde kullanıcılarımızla beraber tamamladık. Üç farklı kullanıcı ile birlikte kalifikasyon gerçekleştirildi. Bu kalifikasyon sürecinde yaklaşık 200 – 300 bin civarında fişek kullanıldı. 36 adet farklı kalifikasyon testini kullanıcılarımızın gözetiminde başarıyla tamamladık. Bu tüfeğimizle beraber aslında yurt dışına olan önemli bir bağımlılığı da sona erdirmiş olduk çünkü bu tip tüfekleri yapabilen dünyada sayılı firma var. Bir elin parmaklarını geçmeyen. Onlardan da tedarik etmekte ciddi sıkıntı yaşanıyordu son yıllarda. Bu ihtiyacı bu şekilde gidermiş olduk.” dedi.“Ayrıca bu bir tersine mühendislik ürünü değil. Bizim kendi tasarımımız, resimleri kendimizin oluşturduğu bir ürün. Dolayısıyla bizim kullanıcılarımızdan gelen taleplere göre de silahın üstünde modifikasyon yapma kabiliyetine sahibiz” diyen Özcihan, ürün ile ilgili geliştirme çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.
Özcihan, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bunun bir adım ötesi olarak da bunun daha hafifleştirilmiş versiyonu üstünde çalışmalarımız devam ediyor. 5.56 makineli tüfeğin hafifleştirilmiş versiyonu üstünde çalışıyoruz. 6 kilonun altında olmasını hedefliyoruz bu ürünün. Ayrıca aynı manga seviyesi makineli tüfeğin 7.62 NATO mühimmatı kullanan versiyonu üstünde de Ar-Ge ekibimiz çalışmalara devam ediyor. 2022 yılı içerisinde 7.62 mm makineli tüfeğin de kalifikasyonunu tamamlamayı düşünüyoruz. Silahın seri imalatına başladık. Önümüzdeki yılın başından itibaren kullanıcılara teslim etmeyi planlıyoruz.”

Milli hava savunma füze sistemi HİSAR O+’nın kabul faaliyetleri tamamlandı ve bütün unsurlarıyla tam kapasite göreve hazır hale geldi.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, son gelişmeyi sosyal medya hesaplarından şu ifadelerle duyurdu:
“Savunma sanayiimiz bir başarıya daha imza attı!Milli hava savunma füze sistemimiz HİSAR O+ envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etti.HİSAR O+ artık bütün unsurlarıyla tam kapasite
görevinin başında. Şanlı ordumuza hayırlı olsun!
”HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi
Sistem, Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak, ASELSAN-Roketsan iş birliğiyle; füzenin harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından ve hepsi yerli/milli olarak geliştirildi.
HİSAR O+ Sisteminin önleme menzili 25 km’yi buluyor.Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip HİSAR, savaş  uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili.
Stratejik ve kritik tesislere sahip ülkemizde mevcut ihtiyaç ve tehditlere uygun olarak tasarlanan HİSAR, ülke hava savunmasında ciddi bir güç çarpanı olacak.Yerli ve Milli imkânlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek.HİSAR O+ Sisteminin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor.Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başardı.Test atışları süren uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023’te kullanıma hazır hale gelmesi hedefleniyor.