Malatya’nın yeni Valisi Hulusi Şahin, bir çok il valisinin yaptığı gibi halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak adına kurum ve kuruluşların hizmetlerini yazılı izine tabi olmaksızın basın yoluyla kamuoyuna duyurabilmelerine izin verdi. İlimizde de basın mensuplarının görevlerini daha rahat yapabilmeleri için yeni Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in konuya ilişkin göstereceği yaklaşım merak ediliyor.
Basın mensupları, ekmek kadar, su kadar gerekli olan halkın haber alma hakkı için görevlerini yerine getirirken kanun gereği izne tabi olduğundan kamu kurumlarından haber ve bilgi alma konusunda oldukça zorlanıyor.

Bu durumun farkında olan Malatya’nın yeni Valisi Hulusi Şahin, bir çok il valisinin yaptığı gibi halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak adına kurum ve kuruluşların hizmetlerini yazılı izine tabi olmaksızın basın yoluyla kamuoyuna duyurabilmelerine izin verdi.

Vali Hulusi Şahin, basına bilgi ve demeç konusunda ilçe kaymakamlıkları ile kamu kurum ve kuruluşlarına yazı gönderdi. Valilik yazısında, “Bilindiği üzere Devlet Memurlarının basına bilgi ve demeç vermesiyle ilgili hususlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 15'nci maddesinde belirtilmiştir.

Yerel ve yaygın medya temsilcilerinin görevini yerine getirirken kamu kurumları tarafından haber alma konusunda gerekli kolaylığın sağlanması için, ilimizdeki kamu kurumları tarafından yapılan çalışmalar ve görevlerinin ifası sırasında sunmuş olduğu hizmetler, hizmetlerin sunumunda vatandaşımıza getirilen kolaylıklar, öneriler, asayiş, güvenlik, eğitim, sağlık, tarım, çevre ve diğer konularla ilgili genel duyurularda, kaymakamlarımız ile kamu kurum müdür ve amirlerinin yazılı izine tabi olmaksızın basına bilgi ve demeç vermeleri Valilik Makamınca uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

İlimizde de basın mensuplarının görevlerini daha rahat yapabilmeleri için yeni Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in konuya ilişkin göstereceği yaklaşım merak ediliyor.