Ak parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti. Ak Parti İl Kongresinin ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, İl Başkanı Hakan Aksu, ilçe başkanı M. Burak Kuruçay, Kadın Kolları Başkanı Arzu Polat, Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sakarya ve parti yöneticileri ile birlikte Sesob’a ziyarette bulunan Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Birlik Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.
Esnaf teşkilatının çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra esnafın durumunu da anlatan Sesob Başkanı Beşir Köksal, pandemi sürecinde esnafın çok mağdur olduğunu, özellikle kapalı olan kahveci, okul servisi, kantinci, kırtasiyeci, eğlence yerleri ve halk otobüsçüsü esnafların mağduriyetinin devam ettiğini söyledi. Devlet desteğinin yanısıra Valilik ve Belediyenin de esnafa nakdi desteği olduğunu bu desteğin esnafa katkı sağladığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile verilen kredi faizlerinin yüzde 4.5 oranından 8.5 oranına yükseldiğini ,bunun da zor durumda olan esnafı mağdur ettiğini vurgulayarak, “Esnaf ve Sanatkarlarımız pandemiden dolayı çok zor durumdadır. Bu süreçte esnaflarımız kredi çekerek ayakta durmaya çalışmaktadır. Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredileri vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir. Emekli Esnafın maaşları çok düşük olduğu için geçinmekte zorlanmaktadır” dedi.
Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Yalman ise , halk otobüsü ve servisçi esnafının mağduriyetini dile getirerek, halk otobüslerinin yolcu sayısının düştüğünü, işçi ve diğer giderlerini karşılayamadıklarını, kredilerini  ödemekte zorlandıklarını belirterek mağduriyetlerini dile getirdi. Konfeksiyoncular ve  Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Yıldız ise çeki dönen esnafların mağduriyetini dile getirerek sicil affına gidilerek düzeltilmesini, yüzde 10’a düşen kira stopajının da kalıcı hale getirilmesini talep etti. Esnafın sorunlarını dinleyen Ak parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, talepleri MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini söyledi.
Sivas’ın yatırımlar ve teşvikler konusunda şanslı bir olduğunu vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı Demiröz, daha fazla yatırım , Demirağ OSB ve Teşvik konusunda Ak parti olarak desteklerinin devam edeceğini belirterek, Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti. (Sesob)