Günden güne artan fiyatlara artık isyan eden fırıncı esnafı seslerini duyurmaya çalışıyor. 1 haftada una 50 lira artış geldiğine dikkat çeken Fırıncı Serdar Kaya, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.Piyasadaki gıda fiyatlarına yapılan artış vatandaşın yanı sıra esnafı da etkilemeye başladı. Fırıncılık yapan esnaflar hammaddedeki artışa isyan ederek çaresiz bir biçimde çözüm aradıklarını vurguladı.
İlimizde yaklaşık 30 yıldır fırıncılık yapan Serdar Kaya, “Bizim tek bir derdimiz var. O da artan zam yağmurunu durdurmak. Bu zam yağmuruyla birlikte kendi hakkımız olan rayiç bedel fiyat üzerinden gerekli zammı almak. Şu an ön görülen zam 2.50 kuruş ama bu bizi hiçbir şekilde tatmin etmiyor. Şu an tamamen zarar üzerine çalışıyoruz. Derdimizi ilk olarak un fabrikalarına anlatmak istiyoruz. Çünkü onlar bizim en büyük muhatabımız. Ama bize ne un fabrikaları ne de yetkililer cevap veriyor. Çaresiziz ve çözüm arıyoruz. Un fiyatları 90 lira oldu sustuk 110 lira oldu sesimizi çıkartmadık. Ama şimdi en alt başı 275 lira oldu. Önü açık gidiyor. 11 Kasım’da unu 202 liraya aldığımız unu 12 Kasım’da 252 liradan almışız. 7 günlük zammı genele yayın ve gerisini siz düşünün. Şu an tamamen zarar üzerine çalışıyoruz. Çünkü bu işin sadece ekmeği yok. İşçisi, sigortası, kirası her şeyi var. Belimizi zaten en çok kiralar büküyor” dedi.
‘SUÇ BİZDE DEĞİL’
Müşterilerimiz fiyat artışından şikayet edip bizi suçluyor. Ama suç biz de değil. Suç tefeci diye hitap ettiğimiz un firmalarında. Biz hiçbir şekilde müşterimizi karşımıza almak istemiyoruz. Zaten biz müşterilerimizle bir aradayız. Zaten zamma karşıyız. Ama hammadde fiyatları ortada. Artık yeter diyoruz. Çünkü bu sadece bizim değil herkesin derdi” diye konuştu.(Bizimsivas)