CHP Milletvekili Ulaş Karasu, çiftçilerin Ekim’in 15’inin geçmesine rağmen hala söküme başlayamadığını savundu.
Zübeyde DARENDELİ
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, ilimizde şeker pancarı üreticilerinin yaşadığı sorunları TBMM’de dile getirdi. Ulaş İlçesinde bulunan, Malatya Şeker Fabrikası için çiftçilerin şeker pancarını toplayan Bostankaya Toplama Merkezi ve Kantarının kapatılmasının büyük bir mağduriyet oluşturduğunu kaydeden Karasu, ‘’Çiftçilerimiz, Ekim’in 15’i olmasına rağmen hala söküme başlayamamıştır. Hem, Sivas’taki hava şartları hem de pancarın çiftçimiz tarafından nakli ve bekleme süresinden dolayı meydana gelen fireler çiftçimizin sırtına yüzde 20’lik bir maliyet yüklemektedir.’’ diye konuştu.
“MAĞDURIYET BIR AN ÖNCE GIDERILMELI”
Çiftçilerin bu şartlarda 50 bin ton pancarı söküp Malatya’ya nakil etme şansı bulunmadığını belirten Ulaş Karasu, ‘’Yaşanan bu mağduriyet bir an önce giderilmeli, pancar toplama merkezi ve kantarı faaliyetlerine Ulaş ilçemizde devam etmelidir.’’ ifadelerini kullandı.
“ŞEKER PANCARI FİYATLARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?”
Geçtiğimiz Eylül ayında açıklanması gereken şeker pancarı alım fiyatlarının hala açıklanmadığını da vurgulayan Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şöyle seslendi: “İktidarınız fiyatları açıklamak için neyi beklemektedir? Sizler bu plansızlıkla çiftçinin pancarının üzerine kar yağdıracaksınız.”