Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kene vakaları yeniden görülmeye başlandı.CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu son dönemde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarına dikkat çekerek yetkililerin önlem alması gerektiğini söyledi.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kene vakalarının artması üzerine açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ulaş Karasu, yetkililerin önlem alması gerektiğini söyledi.
Türkiye’de ilk kez 2002 yılında görülen KKKA’nın her yıl Mart ve Kasım ayları arasında yükselişe geçtiğini kaydeden Karasu, “Seçim bölgem Sivas başta olmak üzere Erzincan, Tokat, Amasya, Çorum ve çevresinde görülen kene vakaları sayısı havaların ısınmasıyla birlikte yeniden artışa geçti. Daha önce Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle farklı tarihlerde iki kez soru önergesi verdim. Önlem alınması için çağrıda bulundum. Ancak, aradan geçen iki yılda ne bakanlıktan yanıt geldi ne de vakaların önüne geçmek için herhangi bir çalışma yapıldı” dedi.
‘ERZİNCAN’DA 30 SİVAS’TA 7 VAKA’
Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’nde kene ısırması nedeniyle 7 vakanın olduğunu da sözlerine ekleyen CHP’li Karasu, Erzincan’da ise 30 vatandaşın tedavi altında olduğunu söylerken gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde bu sayının artacağını belirtti.“Kene ısırması vakalarında ölüm oranı ne yazık ki Kovid-19’dan bile yüksek” diyen Karasu “Bölge sakinleri mağdur, çiftçi tarlasına gidemiyor, Sağlık ve Tarım Bakanları bu konuda yıllardır bir çalışma yapmadı. Herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyorlar mı?” diye konuştu. (Bizim Sivas)