Şehir içindeki yol kenarları yasal olmamasına karşın Sivas Belediyesi tarafından otopark işletmelerine kiralanmıştı.

Bu günlerde ilimizde araçların üzerine el ilanı bırakılıyor. Hangi otopark işletmesi tarafından dağıtıldığı henüz tespit edilemeyen el ilanlarında park halindeki araçların resmi ve konumunu tespit eden yeni cihaz alındığı belirtilerek araç sürücüleri “icra” korkusu ile tehdit ediliyor. 

Bırakılan broşürde şu ifadelere yer verildi:

“Araç sahibinin dikkatine; kullanmakta olduğumuz yeni nesil cihazlarımızda park halindeki araçların Plaka Fotoğrafı çekilmekte ve Uydu Konum belirlenmektedir. Ödenmeyen borçlarla alakalı ileride mağduriyet yaşanmaması adına plakanıza tahakkuk eden park ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Araç Plaka Fotoğrafı ve Araç konum tespitleri ile birlikte plakaya icra takibi yapılacaktır”

Binaların önlerinde ve yol kenarlarında vatandaşların kendisine ait olan alanlarda, bina sakinlerinin araçlarını bırakacağı yerden ücret alınamaz. Parkomat ücreti yazılmış olsa bile bunun yasal bir dayanağı olmadığı için tahsil kabiliyeti de imkansızdır. Halka açık olan yol kenarları gibi otopark olarak bilinen yerlerde ya da bir binanın kendisine ait yerlerde başkasının otopark ücreti almasının kanuni dayanağı yoktur. Buna rağmen ilimizde bu otoparklar işletilmektedir.

Bu broşürlerin hangi otopark işletmesi tarafından basılarak dağıtıldığının tespit edilmesi gerekmektedir. Yasal bir tebligatmış gibi Sivas’ta araç kullananları icra ile tehdit etmektedirler! (sivaskizilirmak)