Merkezin 2019 yılı faaliyetlerinin gözden geçirildiği toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, merkezin 2015 yılında hizmet vermeye başladığını, itfaiye, AFAD, jandarma, sağlık, orman tek numarada birleştirildiğini hatırlattı. Acil çağrıların tamamının kayıt alındığını ifade eden Vali Ayhan “Ancak yaşadığımız en büyük sorun gereksiz ve asılsız çağrılardır. Bu suiistimalleri önlemeye yönelik, bilgi almak amacıyla arayan hususlara yönelik de yoğun bir farkındalık çalışması, bilgilendirme, okullarda hedef kitleleri iyi belirleyerek buna yönelik çalışmaları, tanıtım faaliyetlerine de ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bu bir eğitim ve kültür meselesi. Zamanla sistem tamamen oturacak, oturacağına da ben inanıyorum. Çünkü çok yoğun bir numara karmaşası vardı, çok yoğun bir numara ezberleme zorunluluğu vardı. Şimdi onların tamamı bertaraf edilmiş oldu” dedi. 

Çağrıların Yüzde 58’i Asılsız

Merkezin 2019 yılında aldığı çağrıların yüzde 58’inin asılsız olduğunu belirten Vali Ayhan “İlimizde 2019 yılında 112 Acil numarasına 689 bin 556 çağrı yapılmıştır. Maalesef bu çağrıların %58’i asılsızdır. 2020 Ocak ayında ise 44.124 çağrı yapılmış bu çağrıların 24.776’sı yani %56’sı asılsızdır. Bu da gerçekten acil bir yardıma ihtiyacı olan kişilerin ulaşmasını engellemekte, zaman kaybına neden olmaktadır. Bu bakımdan 112 Çağrı Merkezini asılsız aramalara karşı İdari Para Cezası uygulandığının vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda var. Bunun için tanıtım faaliyetlerine devam etmenin yararlı olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Merkez, En İyi İller Arasında

Sivas 112 Acil Çağrı Merkezi’nin 45 il arasında en iyilerden biri olduğunu söyleyen Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sivas kurumsal anlamda iyi illerde birisi ve en iyi illerden birisi. Belki 45 il içerisinde bu konuda bütün alanlarda başarı grafiği en iyi illerden birisi. Bu da kurumlarımızın bu işe gösterdiği önemle alakalı, sahiplenmeyle alakalı ve burada kurumsal kültürün oluşmasıyla alakalı. Bu birlikteliğimiz, koordinasyonumuz ve bu desteğimiz devam edecektir. Tanıtım faaliyetleriyle, vatandaş bilgilendirilmesiyle, kurumlar arası iş birlikteliğiyle, personel görevlendirilmesiyle inşallah Sivas 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüz daha güçlü bir şekilde vatandaşımıza hizmet etmeye devam edecek.”

 

Kaynak: sivas.gov.tr