Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Hafik Gölü, doğa severlerin akınına uğruyor. İl merkezine yarım saat mesafedeki göl, doğal güzelliği ve biyolojik çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. Hafta sonunu göl kenarında geçiren ziyaretçiler, bölgede trekking, deniz bisikleti, kampçılık, olta balıkçılığı, kuş gözlem gibi bir çok faaliyeti gerçekleştirebiliyor. Yukarı Kızılırmak Havzası’nda, Sivas-Erzincan karayolu üzerinde, il merkezine 36 km mesafede bulunan Hafik Gölü, Tödürge Gölü’nden sonra Sivas’ın ikinci büyük doğal karstik gölü olarak göze çarpıyor. Yaklaşık 70 hektarlık yüzey alanına sahip olan göl, 1290 metre rakımda bulunuyor. Tarihle İç İçe Bir Göl Koçhisar Gölü olarak da bilinen Hafik Gölü'nde, kuzey kıyıya yakın bir yerdeki Pılır Höyük dikkat çekiyor. Höyükte İlk Tunç Çağı ve Kalkolitik Dönem buluntuları yer alırken, gölün su düzeyinin altında, üst katmanların çanak çömleğinden tümüyle farklı Neolitik Dönem özellikleri gösteren çanak çömleklerde görülüyor. Çakmaktaşından minik uçlar, obsidyenden (volkan camı) mini yaprak uçlar, el değirmeni taşlar, tokmaklar, kumtaşından yapılmış idoller (heykelcik) ve hayvan kemikleri Pılır Höyük'te daha önce yapılan sondajda saptanan eserler olarak biliniyor. Neolitik Dönem'den sonra da Pılır'da yerleşimin devam ettiği sanılıyor.
Hafik’teki Göl Evleri Türkiye’deki Tek Örnek..Hafik Gölü’nde yapı kalıntısı olarak bulunan silindir biçimli çukurlar ve ağaç parçalarının göldeki kazıklara ait olduğu, bu buluntuların da evlerin, göl evleri gibi kazıklar üstüne yapılmış olabileceğini ortaya koyuyor. Pılır Höyük, daha önce İsviçre’deki Zürich Gölü ile Alp Gölleri’nde birçok örneği keşfedilen, Palafit adı verilen göl evleri türündeki yerleşim tarzının Türkiye’de ki tek örneği olma özelliğini de taşıyor.
Hafik; Türkiye’nin 135 Önemli Sulak Alanı Arasında..Türkiye´nin uluslararası öneme sahip 135
sulak alanından birisi olan kuş cenneti Hafik (Koçhisar) Gölü, adını aldığı ilçenin 2 km kuzeyinde, jips platosu üzerinde gelişmiş olan doğu-batı uzanımlı
geniş ve yayvan şekilli karstik çanağın tabanında, yaklaşık 2 km genişlikte bir alanı kaplıyor. Ortalama 1 metre derinlikte olan
gölün en derin noktası ise 7 metreye kadar varıyor. Hemen hemen tüm çevresi sazlık, dibi balçıkla kaplı olan gölün su kaynağı daha çok tabanında kaynayan su, yağmur ve kar suları ile Sulatan (Sultan) Pınarı olarak göze çarpıyor.
Birçok Balık Türü Bu Gölde Yaşıyor..Sülfat tuzu açısından zengin olan gölde; sazan, kambur sazan, ot sazanı, tatlısu kolyozu, siraz balığı, karabalık, karaburun balığı, tatlısu kefali, çöpçü balığı, kerevit gibi çok sayıda su canlısı yaşıyor. Hafik gölünün yağışlı mevsimlerde kabaran sularının Koç Deresi vasıtasıyla Kızılırmak ile buluşması da kuş çeşitliliğini artırıyor.
Hafik; Tam Bir Kuş Cenneti..Kuşların korunması gereken sulak alanlarından (ÖKA) birisi olan Hafik Gölü’nde yaklaşık olarak 150 ila 200 kuş türü barınırken, 7-8 bin adet kuş ise beslenme ve kuluçka dönemini burada geçiriyor. Alanda üreyen ve barınan kuşlar arasında Anadolu Turnası, pasbaş patka, uzunbacak, angıt, dere düdükçünü, sakarmeke, bahri, yeşilbaş, Macar ördeği, çamurcun, elmabaş patka, kaşık gaga, kaz, balıkçıl, kırlangıç, martı, sumru, leylek, yeşil ve kızıl bacak yer alıyor.
Küçük ak balıkçıl, balaban, küçük balaban, alaca balıkçıl, gri balıkçıl, kır kırlangıcı, kumkırlangıcı, kara sumru, akkanatlı sumru, küçük batağan Hafik Gölü’ne bağlantısı olan dere ya da su kenarlarında yaşıyor. Keklik, bıldırcın, küçük halkalı cılıbıt, tarla çintesi, bataklık çintesi, karabaşlı çinte, çulluk, yeşil düdükçün, dere düdükçünü, döğüşken kuş, tepeli toygar, kulaklı toygar, tarlakuşu, boğmaklı toygar, guguk, yalıçapkını, ak kuyruksallayan,
sarıbaşlı kuyruksallayan, sarı kuyruksallayan, dağ