mehmetguclu2603 @ gmail.com

AYLARIN SULTANI “RAMAZAN”

Oruç tutmak fiziksel ve psikolojik şartları taşıyan her bir  Müslüman için farzdır. Yani sağlık yönünden bir rahatsızlığı olmayan ve kendisini bilen, kendinde olan her inanan birey için oruç, kesinlikle yapmakla mükellef olunan bir ibadettir. “Ey iman edenler! Üzerinize oruç farz kılındı; nitekim sizden evvelkilere de farz kılınmıştı. Umulur ki sakınırsınız!” (Bakara-183).  Dinimiz İslam, her işte olduğu gibi Ramazan ayında tutulacak oruçlar hükmünde de kolaylıklar getirmektedir. Cenabı Allah Kur’an-ı Kerim’inde “Oruç sayılı günlerdendir. Sizden her kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler için sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Oruç tutmaya gücü yetmeyenler ise bir yoksulu doyuracak kadar fidye versin. Her kim hayrına fidyeyi artırırsa hakkında daha hayırlı olur. Eğer bilirseniz oruç tutmak sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara-184) der.

Ramazan ayını Müslümanlar nezdinde değerli kılan hiç şüphesiz ki; insanlığı hidayete ulaştıran, hak ve batılı ayıran ve de insanlığın kurtuluşuna kılavuz olan kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Böyle yüce bir dini temsil eden kutsal kitabımızın bu ayda indirilmesi Ramazan ayını diğer aylardan değerli kılmış ve ona birçok farklı özelliklerin verilmesine vesile olmuştur. Ramazan ayı bolluğun, bereketin ve hayırların çok fazla olduğu bir aydır. Peygamber Efendimizin “şeytanlar bu ayda zincire vurulmuştur” hadisinden de anlaşılacağı üzere bu ayda insanların kötü alışkanlıklardan uzak durduklarını, hatta vazgeçtiklerini; yine bu ayda suç oranlarında oldukça düşüşler yaşandığını görmekteyiz. Yine inananlar için bin aydan daha hayırlı olduğu kitabımızda ifade edilen “Kadir Gecesi” de bu ay içerisinde gizli olduğu belirtilmektedir. O yüzden Müslüman, Allah’ın vermiş olduğu bu mükâfatı, fırsatı kaçırmamak için Ramazan ayının her gününü dolu dolu geçirmek ister.

Ramazan ayı ibadet, sabır ve yardımlaşma ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı ve bu vesileyle insanların feyz alıp kazanç kazanacakları bir aydır. Bu ayda yapılan dua ve ibadetlerin, hayırların Allah indinde daha da makbul olduğunu peygamber efendimizin hadislerinden öğrenmekteyiz. Hz Muhammed (SAV) efendimiz Ramazan için; “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluştur.” demiştir. Yani Ramazan ayını samimi bir şekilde ifa eden Müslüman için bolluk ve bereketin olacağını, günahların bağışlanacağını ve nihayetinde cehennemden kurtuluş için bir vesile olacağını vurgulamıştır.

                                                                                              “Devamı Haftaya”

 www.gemerekhaber.com www.gemerekgundem.com.tr