mehmetguclu2603 @ gmail.com

AYLARIN SULTANI “RAMAZAN”

            Ramazan ayının bolluk, bereket, sabır ve sıhhat ayı olduğunu bilmeyen yoktur. Her yönüyle insanlığı yenileyen, tazeleyen; saymakla bitiremeyeceğimiz faydalara sahip olan müstesna bir aydır. Ramazan ayıyla beraber ifa etmiş olduğumuz oruç ibadetinin ve bu ayın insanlığa kazandırmış olduğu o uhrevi havanın kişiler üzerinde fiziksel açıdan, ruhsal açıdan ve sosyal açıdan birçok faydalarının olduğunu görmek mümkündür.

            Oruç tutan insanlar daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmektedirler. Çünkü oruç tutmak hücreleri yenilemekte ve vücuttaki pek çok toksinin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Ramazan ayı içerisinde kişinin vücuduna girdiler daha az olduğu için vücut kendisini yenileyebilmektedir.  Orucun bedene olan sayılamayacak faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle oruç tutmanın mideye ve bağırsaklara iyi geldiği, hücreler yenilendiğinden yaşlanmayı geciktirdiği, hafızayı güçlendirdiği; en önemlisi de bir yıl boyunca çalışan iç organların bir aylık süreç içerisinde dinlenerek kendilerini yenilemesine fırsat verildiği görülmektedir. Ramazan ayı insanları kötü alışkanlıklarından uzaklaştırmakta, hatta insanların bu durumu fırsata çevirerek onları terk etmelerine vesile olmaktadır.

            Ramazan ayı insanları dinginleştirmekte, sakinleştirmekte ve sabretmesini, sabrı öğrenmesini sağlamaktadır. Oruç tutan kişi gelişen olaylara ve durumlara karşı kendisini daha iyi denetleyebilme özelliğine sahip olabilmektedir. Araştırmalara göre özellikle suç oranlarının Ramazan aylarında diğer günlere nazaran oldukça düşüş gösterdiği görülmektedir. Oruç tutmak çok yönlü manevi bir eğitimdir. Bir anlamda kişi oruç tutarak yukarıda sıraladığımız birçok yönünü manevi yönden eğitebilmekte, öz denetimini başarıyla gerçekleştirebilmektedir.

            Orucun insanlarda meydana getirdiği en güzel kazanımlarından biri de “eş duyu” duygusunu geliştirmesidir. Bu sayede insanoğlu açların, ihtiyaç sahiplerinin durumlarını daha iyi anlamakta ve bu vesileyle insanlar arası yardımlaşma ve dayanışma duyguları daha da artmaktadır. Yine bu günlerde toplu şekilde verilen iftar yemekleri insanları birbirlerine yaklaştırmakta, onlarda saygı, sevgi duygularını oluşturarak bir anlamda toplumsallaşmayı artırmaktadır. Ramazan ayına sosyal açıdan bakmaya devam edersek; yine bu ayın en önemli ibadetlerinden olan zekât, sadaka ve fitrelerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını görmekteyiz. Bu sayede de insanların ve en önemlisi de çocukların sevindirildiğine şahit olmaktayız.

                                                                                                                  “Devamı Haftaya”

 http://www.gemerekhaber.com  www.gemerekgundem.com.tr