mehmetguclu2603 @ gmail.com

TEMEL DEĞERLER “BAYRAK”

Her bağımsız milletin bir devleti, her devletin de kendine has ve özel bir bayrağı vardır. Milletleri millet yapan, onları bir arada tutan çok güçlü bağlar yani değerler vardır. Bu değerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki bayraktır. Bayrak, bir milletin bağımsızlık simgesidir. Bir milletin diğer milletlere varlığını göstermesi, kendisini tanıtması adına bayrak, oldukça önem arz etmektedir.

Her bayrak kendince özeldir. Bayrakların üzerindeki renkler ve şekiller, bünyesinde farklı farklı anlamlar barındırmaktadır. Bundan dolayı bizim anlayışımızda bayrakların hepsi değerlidir ve gerekli saygıyı hak etmektedir. Atatürk, bu durumu İzmir’de yaşamış olduğu şu olayla çok güzel ifade etmiştir:

İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluş günü olan 10 Eylül 1922 tarihinde Atatürk İzmir’e gelir. Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük zaferinin akabinde; Yunanlılar, İzmir’i yakıp yıkarak kaçıp gitmişlerdir. Atatürk, dinlenmek için Karşıyaka’da İplikçizade Köşkü’ne gelir. Muazzam bir topluluk onu karşılar. Köşkün girişinde yerde boydan boya uzanan bir Yunan bayrağı serilidir. Atatürk, hayret ve şaşkınlık içerisinde bunun ne olduğunu (ne demek olduğunu) sorar. Oradakiler bunun Yunan Bayrağı olduğunu, Yunan Kralı’nın da bu eve girerken Türk Bayrağı’nı çiğneyerek girdiğini söylerler. Bunun üzerine Atatürk, tarihe geçecek şu sözleri söyler: “ Yunan Kralı, hata etmiş. Ben bu hatayı tekrarlamam. Bayrak bir ulusun onurudur. Ne olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez.”

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Zaza’sı, Abaza’sı, Gürcü’sü, Arnavut’u, Boşnak’ı, Çeçen’i, Süryani’si ve daha birçok etnik gurubu bir arada tutan ve onlarda aynı duygu yoğunluğunu oluşturan en önemli simge Türk Bayrağı’dır. Bayrağımız, Türkiye’de yaşayan etnik kökeni ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla şereflenmiş olan, bütün vatandaşlarımızın onuru ve namusudur. Ülkemize karşı yapılan alçak saldırılarda, milli müsabakalarda, milli bayramlarda, yas günlerinde milletimizin ortak rengi kırmızı-beyazdır. Yani ortak değerimiz şanlı bayrağımızdır. Bayrak, görüldüğü üzere her kesimden insanı aynı çatı altında birleştirmekte ve aynı duygu etrafında toplamaktadır. Bayrak, bir ülkenin şerefidir. Bu özelliğinden dolayı onun yeri gökler olmuş, burada da gururla dalgalanarak dosta düşmana karşı her daim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin var olduğunu ve ilelebet bağımsız kalacağını ispatlamıştır.      

   “Devamı Haftaya”   

 www.gemerekhaber.com www.gemerekgundem.com.tr