mehmetguclu2603 @ gmail.com

“VATAN”

                Vatanın, sadece bir toprak parçasından ibaret olduğu düşünülmemelidir. Zaten bizim için de bu denli basit bir kavram değildir. Şairin de dediği gibi “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Uğrunda can alınıp can verilen, malımızdan, sevdiklerimizden, hayatlarımızdan kısacası her şeyimizden seve seve vazgeçilen kara parçasıdır vatan.

Vatanın Türk-İslam kültüründe çok hususi yeri bulunmaktadır. Vatan sevgisi hem Türklüğün hem de İslam’ın gereğidir. Üzerinde yaşadığımız vatanın korunması demek yani bekası demek; devletin, bayrağın, bağımsızlığın, değerlerin, namusun, onurun, şerefin muhafazası demektir. “Vatan sevgisi imandandır.” Sözü dinimizde vatan aşkının iman aşkıyla aynı paralellikte olduğunu göstermektedir.

Dinimiz vatan savunmasını tereddütsüz emretmiştir ve bu uğurda canlarını verenler için şehitlik mertebesini müjdelemiştir. Cenab-ı Allah, vatanımıza kötü emeller besleyerek, bize düşman olanlarla dostluklar kurmamızı kesinlikle yasaklamıştır. “Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah adaletli olanları sever. Allah, yalnız sizinle din uğrunda savaşanları, sizi yurtlarınızdan çıkaranları ve çıkarılmanız için onlara yardım edenleri dost edinmenizi yasaklar. Kim onlarla dost olursa işte zalimler onlardır.” (Mümtehine,8-9.ayetler)

Türk milletinde vatan sevgisi her şeyin üzerindedir. Onun için namus değerinde, tam anlamıyla kutsanmış bir değerdir. Türk milletinin tarih boyunca yapmış olduğu mücadelelerin hemen hepsi vatan uğrunadır. Vatan milletimiz için kutsal bir miras, bir emanet ve bünyesinde barındırdığı maddi ve manevi paha biçilmez değerleriyle de eşsiz bir kaynaktır. “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” sözü her Türk ferdinin şiarıdır. Çünkü bu cennet vatanda yaşayan her bireyin ortak değeri, ortak kaygısı vatandır; vatan olmalıdır.

Ülkemiz kendine has özellikleri ve stratejik konumuyla tarihsel süreç içerisinde her daim çeşitli milletlerin iştahını kabartmıştır. Ülkemiz üzerinde tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de çeşitli oyunlar oynanmakta ya da oynanmak istenmektedir. Vatanımızı sevip, ona sahip çıktığımız sürece; iştahları kabaranların kötü emelleri hep kursaklarında kalacaktır. Unutmayalım ki hepimiz aynı geminin yolcularıyız. Bizler temel değerler kapsamında tek yumruk olduğumuz müddetçe; Allah’ın izniyle bu gemi, kıyamete kadar daha çok yol alacaktır. Peki, nasıl mı seveceğiz vatanımızı? Atatürk ne de güzel söylemiş: “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”

www.gemerekhaber.com www.gemerekgundem.com.tr