mehmetguclu2603 @ gmail.com

YERLİ VE MİLLİ OLABİLMEK…

            Çaresizlik ülkeler için o denli zor bir deneyim ki; işte bu noktada ülkelerin kendi olanaklarıyla kendilerine yetebilme becerileri devreye giriyor. Eğer ki bu yeteneği ülkeler beceremezlerse, çaresizlik onları çok farklı işler yapmaya zorluyor. Öyle ki kendileri için atfedilen “sosyal adalet, özgürlük, medeniyet, eşitlik, gelişmişlik, süper güç” gibi olumlu özellikleri bir kenara bırakan ülkeler, Avrupa’da maske savaşlarını başlattılar.  

            Çekya, İtalya’ya giden 110 bin acil yardım malzemesi taşıyan tırlara el koyuyor. Fransa; İspanya ve İtalya’ya giden malzemeleri sahiplenip vermiyor. İtalya ise bu açığı Yunanistan’a ve Libya’ya giden yardım malzemelerine el koyarak kapamaya çalışıyor. Almanların 6 milyon maskesinden halen haber yok, kimin aldığı belli değil. Bunun üzerine Almanlar da İtalya’ya giden maskelere el koyuyor. Tunus Ticaret Bakanı, ülkesine tıbbı alkol taşıyan bir yük gemisine İtalyanlar tarafından el konulduğunu açıklıyor. Corona virüs devletlerarası korsanlığı o derece artırdı ki bu yaşananlara ABD kayıtsız kalmayarak, Fransa ve Almanların maskelerine el koyuyor. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’nın 400 bin maskesinin yarısına Bongkok Havalimanında el koyuyor. Alman yetkililer bu olayı “modern korsanlık” olarak açıklıyor.

            Dünyanın sözde “EN” leri bu şekilde birbirleri arasında bir modern korsanlık mücadelesi içerisindeyken bu olumsuz sürecin dışında kalan fedakâr ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kendisinden yardım talebinde bulunan dünyanın üçte ikisinin yarısına tıbbi sağlık malzemeleri yardımı yaparak dünya ülkelerine adeta büyük bir insanlık dersi veriyor. İşte yukarıda sıraladığımız örneklerde de görüldüğü üzere yerli ve milli olamamak ülkeleri farklı işler yapmaya yönlendirecek kadar değiştiriyor.  

Ülkeler, yerli ve milli olamadıkları sürece her alanda dışa bağımlı bir tablo sergilerler. Yerli olamamak kendi milli servetimizin oluk oluk dışa akması demektir. Milli olamamak da iradenin bizde değil başkalarının elinde olması anlamına gelir ki bu durum sahip olmayı, sahiplenmeyi sıfıra indirir. Düşünün her türlü araca sahipsiniz ancak bunların yazılımları size ait değil. Bu anlamda her şeye sahip olmak neye yarar…

                                                                                                                  “Devamı Haftaya”

 www.gemerekhaber.com www.gemerekgundem.com.tr